WALNE ZGROMADZENIE SPRAWOZDAWCZE KLUBU OWCZARKA BELGIJSKIEGO

Czym się charakteryzują owczarki belgijskie?

Owczarki belgijskie od kilku lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób poszukujących dużych i aktywnych psów rasowych. Zastanawiasz się nad kupnem właśnie takiego zwierzaka? W takim razie sprawdź, czym charakteryzuje się ta rasa! Artykuł konsulowaliśmy razem z serisem modowym mybaze

Owczarki belgijskie – wygląd i charakter

Zacznijmy od wyglądu owczarków belgijskich, który w ciągu poprzednich dekad uległ znaczącej zmianie. Współcześnie psy tej rasy powinny mieć płową maść i czarną maskę na pysku. Dopuszczalny jest także czarny nalot, jednak nie może być on zbyt duży i widoczny. Podobnie jest w przypadku białych znaczeń, zwłaszcza na piersi.

Sierść zwierzaków jest dłuższa na ogonie oraz krótsza w pozostałych miejscach, w szczególności na głowie i uszach. Owczarki belgijskie osiągają nawet do 62 cm wysokości i 30 kg wagi. A jak wygląda kwestia ich charakteru? Owczarki belgijskie mają tendencję do dominacji, a poziom ich energii praktycznie nigdy nie spada. Ogromny temperament, zamiłowanie do wysiłku, i to również tego umysłowego, oraz gotowość do pracy sprawiają, że psy tej rasy mogą okazać się wyzwaniem dla osób, które do tej pory miały zwierzaki typowo kanapowe.

Dla kogo owczarek belgijski będzie idealnym psem?

Można śmiało stwierdzić, że owczarki belgijskie są prawdziwymi wulkanami energii. Dlatego jeśli szukasz spokojnego psa, który woli spędzać popołudnia na kanapie, to zachęcamy do rozważenia pupila innej rasy. Zakup takiego zwierzaka jest szczególnie polecany osobom, które mają już doświadczenie w opiece nad owczarkami belgijskimi i są świadome, że takie psy potrzebują odpowiedniej, ale też konsekwentnej tresury, dzięki której nie nabiorą skłonności do dominacji.

Tu warto zaznaczyć, że wychowywanie zwierzaka wymaga odpowiedniego przygotowania, i to nie tylko lektury poradników czy konsultacji z weterynarzem. Dobrze jest zadbać też o właściwy strój, w szczególności na początku tresury. Mowa między innymi o zamkniętym i wytrzymałym obuwiu sportowym, takim jak półbuty męskie np marki New Balance, oferty NewBalance z wielu sklepów, znajdziesz na stronie partnera https://mybaze.com/pl/polbuty-meskie/new-balance/, takie obuwie, pozwoli Ci uniknąć problemów i kontuzji w trakcie szaleństw na dworze. Warto także uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że owczarki belgijskie, jak każde inne szczeniaki, mogą na początku niszczyć przedmioty w domu.

O czym warto pamiętać przed zakupem owczarka belgijskiego?

Przede wszystkim zarówno owczarki belgijskie, jak i inne rasowe psy należy koniecznie kupować od zaufanych hodowców. Takie miejsca muszą spełniać warunki FCI i być zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP).

Czworonogi pochodzące ze sprawdzonych hodowli otrzymują metrykę i rodowód, które potwierdzają między innymi, że pies będzie miał określony wygląd i cechy charakteru. To również gwarancja bezpieczeństwa, że owczarki belgijskie nie pochodzą z pseudohodowli, czyli miejsca, w którym zwierzaki nie mają zapewnionych właściwych warunków, nie są regularnie badane i są narażone na liczne choroby, które mogą prowadzić nawet do ich śmierci.